Greenwood Public library board of trustees

The board of trustees meet monthly.  The public is welcome to attend Board of Trustees meetings.

Click here for a list of upcoming meeting dates and the minutes from past meetings.


Lori Feller, President
Appointing Authority: Greenwood School Board
Current Term Expires: December 31, 2019
Year first appointed: 2011
 
Karen Grizzle, Vice President
Appointing Authority: Clark-Pleasant School Board
Current Term Expires: June 30, 2018
Year first appointed: 2013
 
Carmen Madsen, Treasurer
Appointing Authority: Greenwood School Board
Current Term Expires: December 31, 2022
Year first appointed: 2012
 
Mike Crumbo, Secretary
Appointing Authority: Johnson County Council
Current Term Expires: December 31, 2018
Year first appointed: 2002
 
Joshua Jackson
Appointing Authority: Greenwood City Common Council
Current Term Expires: December 31, 2019
Year first appointed: 2017
 
Tamara Russell
Appointing Authority: Johnson County Commissioners
Current Term Expires: December 31, 2022
Year first appointed: 2018
 
Shan Rutherford
Appointing Authority: Greenwood Mayor
Current Term Expires: 12/31/2019
Year first appointed: 2018